Hayatınızda insanları nereye koyuyorsunuz ? Sözlerine ne kadar önem veriyor ve takıyorsunuz ?

Yaşam ağacınız da insanları doğru yerlere koyuyor musunuz ?

Hayat yolunda bir şekilde bir çok insanla yolumuz kesişiyor, önemli olan onları yaşam ağacımızın hangi dalında tuttuğunuz ve bizi ne kadar etkiledikleridir. Kişilere anlamlar, payeler, statüler veriyoruz böylelikle onları hayatımızda bir yerlere yerleştiriyoruz, bulundukları yerlere göre de  onların davranışlarından, sözlerinden hatta enerjilerinden etkileniyoruz. Önemli olan onları koyduğumuz yerler doğru mu ? Bunu neye göre belirliyoruz ?

Bana göre Yaşam Ağacım 3 bölümden oluşuyor ;

  1. Gelip Geçerler Bölümü : Gün içinde iş, arkadaş ortamı, seyahat esnası, alışveriş gibi  herhangi bir sebeple hayatımıza giren, neredeyse hiç tanımadığımız belli bir sebep dışında iletişim kurmadığımız insanlar, sözleri, yorumları ve eleştirileri bizim için önem arz etmez, dinleriz bununla birlikte ders çıkartabileceklerimizden çıkartır, kalanı ile ilgilenmeyiz. Bu sebeple olumsuz yaklaşımları bizi etkilemez belki bir miktar huzursuzluk yaratabilir, bu durumda geçicidir. Bizi etkilemek adına duymak istediklerimizi söyleme ihtimalleri çok yüksektir.
  2. Önemliler Bölümü : Hayatımızda belli bir önem arz eden , bazı özel zamanlarımızı paylaştığımız. Hayatları, kişilikleri, yaklaşımları hakkında fikir sahibi olduğumuz, sözlerine önem verip dinlediğimiz , ders çıkarttığımız, hayatımıza dokunabilen insanlardır. Bazen doğruları söylerken çoğu zaman duymak istediklerimizi söyleyebilirler
  3. Çok Önemliler Bölümü :  Hayatımız boyunca bulabilme şansına çok az erişebildiğimiz insanların bölümüdür. İyi kötü her şeyimizi bilen , yanlarında kendimizi, huzurlu, rahat, güvende ve özgür hissettiğimiz insanlardır. Bizi yargılamazlar, çoğu zaman duygusal durumumuzu bakışlarımızdan hatta görmeden uzaktan bile hissederler. Ağızlarından çıkan her kelimeye önem verir can kulağı ile dinleriz. Onlar çok daha iyi olabilmemiz adına gerektiğinde ağır eleştiriler yaparlar. Yüzümüze bakarken, duymak istediklerimizi değil doğruları söylerler.

Bu alanlar için seçimler yaparken hislerimize güvenmek çok önemlidir.  En üste gelebilmeleri için insanları en alttan başlatıyoruz bize yaşattıkları ve bizin ifade ettiklerine göre ilerletiyoruz. Bu noktada hislerimiz, duygularımız, çapalarımız, inançlarımız devreye giriyor ve ciddi bir karar mekanizması oluşturuyor.  Doğru yaklaşımlar, tarafsız bakış açıları ve doğru analizler bize olması gerekeni yaşatacaktır.

Hüseyin Merviş                                                               

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir