Yaşama Yeni Bir Pencereden Bakmak

Yaşama Yeni Bir Pencereden Bakmak

Günümüzde birçok insan hayatın zorluğundan, iletişim problemleri yaşadığından, işinin zorluklarından, sosyal hayatının neredeyse kalmadığından, kendine zaman ayıramadığından ve daha birçok konudan şikâyet ediyor, bunu yaparken de çözüm olarak profesyonel birilerinden ya da arkadaşlarından yardım, akıl, yol göstericilik bekliyor.

Gerçekten olması gereken bu mu?
Neden kendi gücümüzün farkında değiliz?
Çözümü neden kendi içimizde aramak yerine birilerinin aklına teslim oluyoruz?

Yaşadığımız herhangi bir problemde, bunu yaşayan, karşı tarafla iletişimde olan, bu noktaya gelene kadar yaşanan her şeyi bilen ben olduğuma göre, bunların hiçbirini veya bir kısmını bilen birinin bana vereceği akıl bana ne kadar sağlıklı bir yol gösterebilir.

Acaba uğraşmak yerine kolay yolu seçmek için mi bunu yapıyoruz, kendimizi kabul etmek, kendi gerçeklerimizle yüzleşmek, kendi gerçeklerimizi kendimize itiraf etmek zordur bununla birlikte bir kere kendimizi keşfetme yolculuğuna başlarsak, bambaşka bir dünyaya doğru yola çıkmış oluruz, dünya da hiçbir şey yeni bir keşif kadar keyif veremez hele ki bu keşfi kendi içimizde ise keyfi çok daha fazla olacaktır.

Hepimiz zaman zaman bildiğimiz yolda ilerlerken çeşitli sebeplerden göremediğimiz yönler, karanlık noktalar oluşabilir, işte böyle anlarda yolumuzu aydınlatacak bir ışık, bizimle birlikte hedefe giden yolda yürüyecek bir yol arkadaşı, bizi yolda tutacak bir rehbere ihtiyaç duyarız, her sağlıklı birey bu süreci hayatının bazı bölümlerinde zaman zaman yaşar ve yaşamın getirisi olarak gayet normal bir süreçtir.

İşte hayatınızda bir değişim yaratmak, yaşadıklarınızın üstesinden gelmek adına yeni bir yola girmek istediğiniz bu aşamada ihtiyacınız olan profesyonel dost Yaşam Koçları’dır. Size akıl vermek yerine içinizde olan potansiyeli keşfetmenizi ve kendi çözümünüzü üretmenizi sağlarlar. Bu yaparken size içinizdeki potansiyeli ortaya çıkartacak soruları sorarlar ve hedefinizi belirlemenize, ara hedef ve eylem planlarınızı oluşturmanıza sonuçta da hedefe giden yolda karşınıza çıkan engellerle baş etmenize yardımcı olurlar, kendinizi keşfetmeye çıktığınız bu yolda süreci kontrol ederek yolda kalmanızı sağlarlar.

Yaşam koçluğu, ana mantık da sorular ile kişilerin farkındalığını arttırmak ve çözüm üretmelerini sağlamak olan bir sistemler bütünüdür. Bu yaparken danışanını iyi dinleyerek, onunla uyumu yakalayarak, ona yargısız yaklaşarak, yaşadığı problemin sebebi ile sebeplerinin sebeplerini belirlemek ve bunları çözmek üzerine çalışırlar.

Öncelikle şimdiki durumun net bir analizini çıkardıktan sonra, hedefin belirlenmesi, hedefe giden yolda ara hedefler ve eylem planlarının oluşturulması, bunların takip edilmesi ve sonuca ulaşılması konusunda profesyonel dostluk yaparlar.

Bizim için önemli olan danışanlarımızın istedikleri hedefe ulaşmalarını sağlamak ve onlarla bunun hazzını paylaşmaktır.

Sizde Yaşamınıza Yeni Bir Pencereden bakmak isterseniz, sizlerle birlikte bu yolda ilerlemekten mutluluk duyacağım.

Sevgiyle kalın
Hüseyin MERVİŞ

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir