İş Aramak mı? İş İçin Aranmak mı?

İş Aramak mı? İş İçin Aranmak mı?

Günümüzde iş aramak, iş için aranmaktan çok daha fazla hale geldi maalesef, bu yazım herkesi aynı kefeye koymak için değil, kendine pay çıkartması gereken kişilere yaşananları anlatmak içindir.

Bu kadar iş arayan varken, acı olan iş vermeye talip olduğunuz kişilerde aynı ciddiyeti bulamamak ve büyük oranda bir iş beğenmezlikle karşılaşmak.

Ekmeğin aslanın ağzından bilinmeyen bir yerde kaybolduğu ve bulunamadığı günümüz iş dünyasında eskiden burnundan kıl aldırmayan kalifiye elemanlar “her işi yaparım yeter ki bir işim olsun” noktasına gelmişken, kalifiye olmayan sayın arkadaşlarımız da anlaşılmaz bir ukalalık, iş beğenmemezlik başladı. Eskiden kalifiye olmayan kişiler “ne iş olsa yaparım” bakış açısına sahipken, günümüzde kalifiye çalışanlar bu bakış açısına geçtiler. Kalifiye olmayan sayın arkadaşlarımızda “beğenirsem, saati, şartları, ortamı, geliri, zorluk sınırı, arkadaşlık ortamı v.b” bana uyarsa belki çalışırım demeye başladılar.

Son bir yıldır danışmanlık yaptığım şirketlerde gerek iş ilanlarından gerekse çevremden gelen kişilerle görüşmeler yaptım, birçok kişiyi de çeşitli firmalara yönlendirdim, maalesef acı gerçek defalarca yüzüme çarptı “ÜLKEMİZDE İŞSİZLİK YOK, İŞ BEĞENMEMEZLİK VAR”. Bunu hayatında birçok konumda çalışmış, inşaatlardan tutunda boyacılığa kadar yapmış, sektörün iyi firmalarında yöneticilik pozisyonuna çıkmış kısacası evine ekmek götürmek adına her türlü zorluğa defalarca göğüs germiş biri olarak, bu bakış açısını anlamakta zorlanan biri olarak söylüyorum.

İnsanların işleri yok, ceplerinde evlerine götürecek para yok bununla birlikte olay hava atmaya gelince sanırsınız dünyanın sayılı zenginlerinden.

Benim asıl üzüldüğüm ve şaşırdığım kişiler anne veya baba olup da bu davranış modelini sergileyenler, sizler bir sorumluluk sahibisiniz ve halen olayın başka noktasında yaşıyorsunuz.

Kendinize sormanız gereken soru; “Eve hiç para götürememek mi? Yoksa mevcut şartlara göre en iyiyi götürebilmek mi? doğru” bunu lütfen kendinize sorun ve bu soruyu sorarken evde sizi bekleyen sorumluluklarını mutlaka gözünüzün önüne getiririn.

Olayın bir başka boyutu da benim gibi birilerine referans olmak, firmalar eleman ihtiyacı olduğunda, kişilerde işe ihtiyaçları olduğunda sizi arıyorlar, rica ediyorlar ve sizde bir faydam olur diye işi gücü bırakıp aramalar yapıyor ve iki tarafı bir araya getirmeye çalışıyorsunuz. Kendi kredinizi kullanıp referans oluyorsunuz. İş arayana işin detayını anlatıyorsunuz ki bilerek gitsin sürpriz olmasın istiyorsunuz, buraya kadar her şey normal ve olması gereken şekilde oluyor.

Asıl sorun bundan sonra başlıyor, randevuya gitmeyenler, arayıp da gelemeyeceğim deme cesaretini göstermeyenler, işin içeriğini bildikleri halde gidip de beğenmeyenler, mesai saatini uygun bulmayanlar (sanıyorum devlet memuru saatlerini bekliyorlar), şirketleri beğenmeyenler, kurumsal yapıyı beğenmeyenler, bir gün önce arandığı halde randevusunu unutanlar, bir ay işi almak için peşinizden koşup işe alındınız dediğinizde istemiyorum diyenler ve daha fazla saymak istemediğim bir sürü tuhaf sebepten sizi zor durumda bırakanlar, gerçekten anlamakta zorlanıyorum.

İş hayatında kariyer kolay kazanılmıyor, üniversite mezunu bir makine mühendisi olarak kişilik sorunu yapmadan, biz zamanında müdürümüzün çantasını da taşıdık, sırtımızda malzeme de yükledik, kamyondan malzemede indirdik, gece de çalıştık, haftasonu da çalıştık ki bunların birçoğunu yaparken statümüz müdür olarak geçiyordu. Bir şirkette kalıcı olmak ve işini kaybetmemek için her şeyimizi ortaya koyduk ve kariyer yaptık, bu halde bu gün aranan iş teklif edilen insanlar olduk. Günümüz şartlarını göz önüne alınca, bir işe girebilmek ve kalıcı olabilmek eskiye nazaran 10 kat daha zorlaştı çünkü alternatifleriniz ve rakipleriniz çok fazla.

Hal böyle olunca bu iş beğenmemezlik yaşandığında, bir iyilik yapmaya kalkıp beceremediğinize mi, kredinizi boşuna kullandığınıza mı, dostlarınız olan firmalara rezil olduğunuza mı yanarsınız artık onu da siz seçin.

Birçok kişi ne var bunda neden bu kadar büyütüyorsunuz her gönderdiğiniz yerde çalışmak zorunda mıyız diyebilir kendi penceresinden bakıp haklı olarak, tabii ki değilsiniz eğer size bir şey anlatılmadan gönderiliyorsanız, aksi durumu maalesef anlamakta zorlanıyorum.

Bizim penceremizden baktığınızda; firmalara danışmanlık yapıyorsanız verdiğiniz sözleri yerine getirmekle ve güvenilir olmakla tanınırsınız, sizin referans olduğunuz kişilere de aynı gözle bakılır ve bu böyle olmayınca zararı her ikinize de olur.

Bu kadar olumsuz örneğe rağmen vazgeçmek yok, mutlaka hak eden ihtiyaç sahibi birine yardımınız olacaktır umudu ile yola devam. Olumlu örnekler azda olsa oluyor çünkü ve onlara teşekkür ediyorum.

Bu yazı bir tepki değil, şaşkınlık ve kırgınlık ifadesi, lütfen çevrenizi uyarın her geçen gün her şeyin zorlaştığı iş dünyasında birbirimizi destekleyerek, birbirimize inanarak, birbirimizin arkasında durarak başarılı olacağız.

Onlar için bir şeyler yapmaya uğraştığımız arkadaşlar, bizler sizlere destek olmak için uğraşırken sizlerden tek beklentimiz, ciddiyet, anlayış ve emeğe saygı.

İŞ ARAYAN DEĞİL, İŞ İÇİN ARANAN KİŞİLER OLMANIZ DİLEĞİ İLE,
Hüseyin MERVİŞ

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir